budownictwo i projektowanie na piątkę!
budownictwo i projektowanie na piątkę!
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Jak wybrać brykiet do kominka?

autor: Bielawa

Brykiety drzewne (nie mylić z brykietami węglowymi lub węglowymi) są paliwem drzewnym wytwarzanym ze sprasowanych suchych trocin lub wiórów drzewnych, zwykle zawierają mniej niż 10% wilgoci.

brykiet

Dlaczego warto używać brykietów do kominka?

 • Łatwe w użyciu i transporcie;
 • Łatwe w przechowywaniu (należy je przechowywać w suchym miejscu!);
 • Szybko się pali;
 • Łatwo go rozbijać na mniejsze części
 • W przypadku produkcji ciepła, są one zazwyczaj bardziej opłacalne niż kłody drewna;
 • Bezzapachowe;
 • Możesz używać ich samodzielnie lub z drewnem opałowym;
 • Wytwarzają bardzo mało dymu i popiołu;

Wykonywane są poprzez sprężanie drewna w specjalistycznych maszynach pod ciśnieniem wielu ton. Ciśnienie skrapla ligninę w drewnie i to właśnie ono wiąże trociny drzewne.

Różne rodzaje brykietów opałowych

Brykiet do komina dostępny jest w różnych kształtach i rozmiarach pod różnymi nazwami. Poza tym istnieją również warianty podstawowe:

 • rodzaj drewna: liściaste, miękkie lub mieszane. Brykiety z drewna twardego są gęstsze i spalą się nieco dłużej;
 • wielkość cząstek: im mniejsze cząstki, tym mocniej i gęściej brykiet jest zwarty;
 • ciśnienie wywierane podczas produkcji: im większe ciśnienie, tym większa gęstość brykietu.

Nie każdy brykiet do kominka jest produkowany w tej samej jakości i mogą występować duże różnice w produktach noszących tę nazwę. W wyniku różnic w gęstości, niektóre brykiety są znacznie bardziej rozdrobnione niż inne i łatwiej się rozpadają. Takie brykiety również po prostu "puchną" i pozostawiają dużo popiołu, gdy są spalone. Sprawdzaj również, czy opakowanie jest wodoodporne i całkowicie zakrywa zawartość. Jeśli brykiet do komina ulegnie zamoczeniu, rozszerza się i pęka, nie nadając się już do spalania.

Brykiet do kominka powinien składać się w 100% z drewna. Często są one wykonane z drewna odpadowego, więc te z czystego drewna mają bardzo dobre referencje środowiskowe.

Unikaj brykietów z klejem lub innymi chemikaliami. Uważaj na niewielką ilość produktów, często sprzedawanych jako opakowania jednego lub dwóch "kłód", które składają się z parafiny - lub innego akceleratora - zmieszanych z pyłem piły - są one naprawdę okropne i śmierdzące; zdecydowanie zaleca się, aby ich najlepiej unikać.

Tak jak małe kije rozpałkowe zapalają ogień szybciej niż większe kłody, tak samo jest z brykietem do kominka. Używaj mniejszych brykietów, gdy chcesz rozpalić ogień lub potrzebujesz szybkiego rozpalenia. Wtedy, gdy spotrzebujesz dłuższego, wolniejszego spalania, korzystaj z większych brykietów. Brykiet do kominka to wysokoenergetyczne rozwiązanie, które jako paliwo drzewne najbardziej przypomina węgiel.


Źródła:
 https://www.ogrzewanie-akapit.pl/brykiet-do-kominka/ - Sprzedaż brykietu
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon