budownictwo i projektowanie na piątkę!
budownictwo i projektowanie na piątkę!
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Jak dobrze wyczyścić dywan?

autor: Bielawa

Każdy dywan wymaga co jakiś czas solidnego czyszczenia. W czasie użytkowania mieszkania mogą zdarzyć się plamy po kawie, ślady kredek jeśli masz dzieci oraz standardowy kurz i brud. Wielu właścicieli domów nie korzysta z profesjonalnych usług czyszczenia dywanów. Dokładne sprzątanie mieszkania może wymagać przenoszenia mebli i czekania na wyschnięcie włókien.

pies na dywanie

Jeśli kiedykolwiek chciałeś wiedzieć, jak z łatwością czyścić dywany, oto kilka szybkich, prostych sposobów na usunięcie opornych plam i utrzymujących się zapachów. Poniższe wskazówki wynikają naszego doświadczenia.

Proszek do czyszczenia dywanów

Proszek do czyszczenia dywanów to świetny sposób na szybkie usunięcie plam i odświeżenie wykładziny. Najlepiej czyścić za pomocą profesjonalnych środków lub sodą oczyszczoną.

 1. Posyp proszek po dywanie.
 2. Pozostaw proszek na co najmniej 30 minut (jeśli możesz zostawić go na całą noc, im dłuższy czas pracy środka tym lepiej usuniesz plamy i zlikwidujesz nieprzyjemne zapachy.
 3. Usuń proszek z wykładziny za pomocą odkurzacza.

Szampon do dywanów

Szampon do dywanów to kolejny popularny sposób czyszczenia wykładziny. Istnieje wiele różnych renomowanych marek szamponów, więc upewnij się, że postępujesz zgodnie ze wskazówkami na etykiecie.

 1. Przygotuj roztwór zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu (z reguły powinien być rozcieńczony wodą)
 2. Użyj tylko tyle szamponu, aby pokryć całą powierzchnię
 3. Nie należy przemocz dywanu – to osłabia działanie detergentu i wydłuża czas schnięcia
 4. Szoruj w miejscach występowania plam za pomocą szczotki o twardym włosiu
 5. Pozwól dywanowi wyschnąć
 6. Odkurz dywan po wyschnięciu

Co jest lepsze – proszek lub szampon?

Jeśli chodzi o czyszczenie dywanów, zwykłe stare mydło i woda mogą nie wystarczyć jeśli masz do czynienia z szczególnie uporczywymi plamami, głęboko osadzonymi zapachami lub brudem nie usuwanym od lat. Większość ludzi wybiera szampon ze względu na jego skuteczność.

Aby przyspieszyć proces usuwania szczególnie trudnych plam i zabrudzeń warto kupić specjalny proszek do dywanu zamiast szamponu. Szampony wymagają kilku godzin, aby wyschnąć zajmując w ten sposób pomieszczenia. Produkty sproszkowane można odkurzyć znacznie szybciej i wykonać równie dobrą robotę. Niezależnie od używanego produktu do czyszczenia dywanów, przeczytaj instrukcje i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Naturalne produkty do czyszczenia dywanów

Jeśli wolisz używać naturalnych produktów do czyszczenia dywanów, istnieje kilka substancji, które pomagają w sprzątaniu. Większość ludzi słyszała o używaniu wody sodowej do przeciwdziałania plamom z kawy. Sól kuchenna jest również dobrą alternatywą do usuwania zabrudzeń lub przeciwdziałają wchłanianiu świeżych plam. Ponadto soda oczyszczona absorbuje nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj, że podczas korzystania z nowej metody czyszczenia lub produktu, zawsze najpierw przetestuj go na małym obszarze.

Szybkie usuwanie zabrudzeń

W przypadku świeżych plam, najlepiej jest jak najszybciej je zebrać, zanim naprawdę wyschną i wtopią się w materiał dywanu. Pamiętaj, nie wcieraj plamy w materiał, zamiast tego delikatnie zbierz substancję aby plama nie wbiła głębiej w dywan. Jeśli użycie detergentu nie wystarczy, warto również spróbować tych różnego typu odplamiaczy, w zależności od źródła plam:

 1. W przypadku lepkich plam, takich jak guma, można je utwardzić za pomocą kostki lodu.
 2. W przypadku śmierdzących plam, przygotuj ciepłą wodę z octem i wycieraj szmatką.

Utrzymanie dywanu w czystości nie jest aż takie trudne. Plamy możesz usunąć za pomocą szamponów, proszków i odplamiaczy. Często sprawdzają się również domowe sposoby usuwania plam takie jak soda oczyszczona, sól lub zamrażanie.

Jeśli nie możesz usunąć plamy możesz skontaktować się z różnymi firmami którzy wykonują czyszczenie dywanów i wykładzin w Twojej okolicy.


Źródła:
 http://czyszczeniedywanowkrakow.eu/ - Firma sprzątająca
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon