budownictwo i projektowanie na piątkę!
budownictwo i projektowanie na piątkę!
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Projektowanie i zakładanie ogrodów - wskazówki

autor: Bielawa

Projektowanie i zakładanie ogrodów jest tak obszernym tematem, że prawie niemożliwe jest udzielenie prostej odpowiedzi na pytanie: Jak stworzyć idealny ogród? Podobnie jak w przypadku sztuki, ogrody odzwierciedlają indywidualność swoich właścicieli. Dlatego osiągnięcie sukcesu w projektowaniu i zakładaniu ogrodów jest bardzo złożone, wpływ na to ma przede wszystkim zachowanie bezpiecznej równowagi, która uchronić może zarówno przed przepychem, jak i zbyt dużym minimalizmem. Postępując zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami, możesz przemienić swoją działkę w zachwycającą przestrzeń dla swojej rodziny. Poniżej znajdują się najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci zrealizować wyznaczony plan.

Równowaga

domek na działce

W ogrodzie równowagę osiąga się wtedy, gdy wszystkie poszczególne elementy są ze sobą spójne. To poczucie równowagi można wykorzystać do stworzenia schludnego poczucia symetrii lub można je celowo odwrócić, aby stworzyć bardziej oryginalny, asymetryczny projekt. Na przykład, położenie nacisku na tylko jedną stronę ogrodu może wpłynąć na poczucie równowagi. Ponadto takie działanie umożliwi podkreślenie danego elementu, m.in. rzeźby, czy miejsca siedzącego.

Zagospodarowanie przestrzeni

Problemem zarówno dużych, jak i małych działek, jest odpowiednie zagospodarowanie wolnego terenu. Sadzenie roślin blisko siebie tworzy poczucie jedności i nadaje ogrodowi unikatowy charakter. Natomiast izolacja poszczególnych elementów, kwiatów, czy drzew powoduje rozrzedzenie, ale i optycznie powiększa przestrzeń. Projektowanie i zakładanie ogrodów ma wiele wspólnego z aranżacją wnętrz domów. Pomieszczenia również mają różne wielkości, tylko ich właściwe zagospodarowanie może sprawić, że staną się bardziej funkcjonalne i estetyczne.

Ułożenie

To, w jaki sposób elementy są ułożone w przestrzeni zewnętrznej, ma kluczowe znaczenie dla stworzenia wizualnego połączenia, niezależnie od tego, czy jest to grupa roślin doniczkowych na balkonie, czy też drzewa w sadzie. Pozornie przypadkowe rozsadzenie drzew tworzy subtelne połączenie i naturalny styl, podczas gdy sztywne trzymanie się reguł lub planu nadaje ogrodom surowy i nieprzyjazny charakter.

Powtarzanie

Wprowadzenie powtórzenia do ogrodu może wzmocnić projekt. Powtarzając formę, kolor lub fakturę, można stworzyć poczucie ogólnej równowagi i harmonii. Dziedzina, jaką jest projektowanie i zakładanie ogrodów, to dziedzina wielowarstwowa. Dlatego najlepiej, jeśli zajmują się tym specjaliści, którzy posiadają odpowiednie umiejętności, umożliwiające stworzenie ogrodu dostosowanego do indywidualnych preferencji klienta.

Kontrast

Kontrast odgrywa kluczową rolę w projektowaniu i zakładaniu ogrodów, ponieważ pozwala podkreślić pewne obszary. Jeśli w ogrodzie dominują podobne, mieszające się kolory materiałów bądź kwiatów - na przykład cegły oraz pomarańczowo-żółtych roślin - wszystko łączy się w jedno, przez co zaczyna brakować widoku odrębnych elementów. Wybierając materiały i rośliny o przeciwstawnych cechach, można stworzyć szersze spektrum kontrastowych kolorów i podkreślić ich atrybuty, dzięki czemu będą się one bardziej wyróżniać.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon


Komentarze:

• Paweł
Jeśli nie ma doświadczenia w ogrodnictwie zadzwoń do architekta terenów zielonych.