budownictwo i projektowanie na piątkę!
budownictwo i projektowanie na piątkę!
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Małe ogrody

autor: Bielawa

Jeśli masz mniejszy ogród, wdrożenie tropikalnych roślin, luksusowych ozdób i pięknych nawierzchni może być wyzwaniem. Jednak przy odrobinie kreatywnego myślenie możesz stworzyć zachwycające dzieło, niezależnie od rozmiarów danego obszaru. Oto kilka ulubionych pomysłów na małe ogrody.

mały ogród

Krawędzie i granice

Zdefiniowane konkretnie krawędzie w małym ogrodzie nie tylko tworzą iluzję większej przestrzeni, ale zapewniają również atrakcyjny wygląd. Jeśli Twój ogród ma małe patio z sąsiednim trawnikiem, jest to idealna okazja, aby wprowadzić porządek i hierarchię.

Zabawa kolorami

Zaczynaj od kopania kwietników po bokach trawnika, aby umożliwić dodawanie różnokolorowych kwiatów - dodatkowej ozdoby do ogrodu. Nie zapominaj o granicach, które pozwolą stworzyć jednolity styl i utrzymają trawnik w ryzach.

Rustykalny raj

Naturalność jest bardzo popularna, a poza tym pasuje do wielu rodzajów ogrodów. Nie potrzebujesz miejsca na domek na drzewie, czy bujaną ławeczkę i wielki taras, aby wprowadzić styl rustykalny do swojego ogrodu. Wystarczą drobne detale, jak drewniane deski i białe donice, aby mała posesja nabrała przytulności. Szorstka nawierzchnia z desek ma piękną, naturalną fakturę i otwiera możliwości na dodane dodatkowych elementów ozdobnych, jak siedziska lub meble. Co więcej, nie zmienia się z upływem czasu - jest to więc uniwersalne i trwałe rozwiązanie. Drewniana nawierzchnia jest również idealna, jeśli chcesz zorganizować małe spotkanie w swoim ogrodzie, może służyć zastępczo jako taras, dający świetny efekt wizualny.

Pomysłowe schody

Małe ogrody mają to do siebie, że nie można ich poszerzyć, nawet, jak bardzo byśmy chcieli. Jednak istnieje sposób, aby zrobić to w pionie. Jeśli uda Ci się wcisnąć chociaż kilka stopni schodów, zyskasz dodatkową przestrzeń ogrodową, która posłuży Ci do sadzenia i oddzielania roślin. Stopnie zapewniają Ci obszar do dekoracji, który możesz wypełnić doniczkami. Niewielkie ogrody lubią różnorodność, dlatego wybieraj różne style doniczek, sadząc w nich wybrane odmiany kwiatów. Wybór różnokolorowych doniczek, kwiatów i kształtów liści może stworzyć żywą paletę barw - szczególnie efektywną na małej przestrzeni zewnętrznej.

Rozjaśnienie

Niestety małe ogrody często cierpią z braku naturalnego światłą, ale dodanie jaśniejszej nawierzchni może temu zaradzić, sprawiając, że przestrzeń stanie się większa. Warto zastosować m.in. nawierzchnię z piaskowca w kremowym kolorze.

Wykorzystanie przestrzeni i nie tylko

Dobrze zaprojektowane ogrody pomieszczą niemal wszystko, czego sobie zamarzysz, lecz nie zawsze znajdzie się miejsce na różne odmiany roślin. Nie przejmuj się, w takich sytuacjach warto wykorzystać ściany budynku. Zamontowanie kilku drewnianych półek jest bardzo łatwe, możesz to zrobić na dowolnej wysokości. Wypełnione kolorowymi kwiatami dodadzą żywej estetyki do Twojego ogrodu.


Źródła:
 http://www.krzyzowski-ogrody.pl/ - Budowa i aranżacja ogrodów
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon