budownictwo i projektowanie na piątkę!
budownictwo i projektowanie na piątkę!
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Domy jednorodzinne - zalety i wady

autor: Bielawa

Istnieje wiele różnych rodzajów nieruchomości. Są to mieszkania, apartamenty i domy jednorodzinne. Domy jednorodzinne to takie, które są zamieszkiwane tylko przez jedną rodzinę i posiadają tylko jedną jednostkę mieszkaniową. Różnią się zupełnie od budynków wielorodzinnych, które mają wiele mieszkań i są zamieszkiwane przez wiele rodzin. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieruchomości, domy te mają również pewne zalety i wady, które omówiono poniżej.

Zalety

dom dla całej rodziny
  • Po pierwsze, domy jednorodzinne mają większą wartość, więc w razie problemów finansowych gwarantują szybki i duży zastrzyk gotówki. W ten sposób inwestycja pozostaje chroniona i przynosi większe zyski.
  • Po drugie, takie domy zapewniają kontrolę nad Twoją przestrzenią. Możesz odnowić, przebudować lub zmodernizować swój dom tak, jak chcesz. Nie ma ograniczeń co do zmiany jego wyglądu. Tak więc możesz urządzić wnętrze w taki sposób, aby odpowiadało potrzebom i wymaganiom całej Twojej rodziny.
  • Po trzecie, domy jednorodzinne zapewniają więcej prywatności. Nie dzielisz z nikim ścian, przez co możesz cieszyć się ciszą i spokojem. Nie musisz również zmagać się również z kłopotliwymi sąsiadami, którzy nie szanują innych mieszkańców i np. regularnie zaśmiecają klatkę schodową lub puszczają głośną muzykę późno w nocy, kiedy pora spać.
  • Po czwarte nie musisz należeć do żadnej wspólnoty mieszkaniowej, a co za tym idzie, nie musisz uiszczać żadnych dodatkowych opłat ani stosować się do surowych zasad i przepisów.

Wady

  • Po pierwsze, koszt domów jednorodzinnych jest wysoki. Są one znacznie droższe niż mieszkania w bloku. Wielu ludzi nie stać na domy jednorodzinne i dlatego decydują się na wynajem lub kupno apartamentu w budynku wielorodzinnym.
  • Po drugie, za utrzymanie odpowiada właściciel domu. Może to być dość kosztowny wydatek, ponieważ wszystko, począwszy od kształtowania krajobrazu, przez urządzanie wnętrz, a skończywszy na hydraulice, musi być opłacone przez samych właścicieli. W domach wielorodzinnych koszt remontu elewacji bądź dachu jest dzielony, a więc utrzymanie nie jest tak wysokie.
  • Wreszcie, lepiej jest mieć mieszkanie w mieście w pobliżu obiektów takich jak szpitale lub szkoła, niż dom na przedmieściach, gdzie wszędzie trzeba dojechać. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujesz w mieście i codziennie musisz dojeżdżać do pracy.

Ostatecznie, przydatność domu jednorodzinnego zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Jednak pamiętaj o tych zaletach i wadach, jak również o własnych preferencjach przy podejmowaniu decyzji o zakupie takiego domu.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon