budownictwo i projektowanie na piątkę!
budownictwo i projektowanie na piątkę!
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Żaluzje czy okiennice?

autor: Bielawa

Istnieje wiele opcji ochrony wnętrz przed słońcem, przez co trudno podjąć właściwą decyzję. Co lepiej pasuje do Twojego domu i stylu, rolety czy żaluzje? Czy to, aby nie to samo? Jesteśmy tutaj, aby przedstawić Ci zalety i wady obu z nich, a jednocześnie ułatwić wybór pomiędzy nimi. Zarówno dzięki żaluzjom, jak i okiennicom można kontrolować światło, prywatność i powietrze wpadające do mieszkania, ale jednak wszystko zależy od materiału i sposobu ich wykonania. Okiennice to produkt na wymiar, który jest dopasowany do wnętrza lub na zewnątrz wnęki okiennej. Mimo że przylegają one do okna ściśle, to panele można swobodnie otwierać i zamykać. Żaluzje nie dają takiej możliwości. Żaluzje mogą być również montowane wewnątrz lub na zewnątrz wnęki okiennej, ale są podnoszone w górę i w dół za pomocą sznurka, który może się łatwo zerwać lub zaplątać.

budowa

W przypadku żaluzji poszczególne listwy są złączone razem ze sobą sznurkiem. Jak wspomniano powyżej, aby zmienić wysokość żaluzji, ciągnie się osobny, zaczepiony sznur. Okiennice mogą się otwierać i zamykać. Większość okien zostaje pokryta przez dwa panele, które mogą zostać otwarte poprzez ich niezależne otwieranie, po jednym z każdej strony. W pewnym sensie jest to podobne do otwierania podwójnych drzwi. Istnieje wiele sposobów, w jakie można skonfigurować okiennice, najważniejsze, aby zostały zaprojektowane do potrzeb klienta. Na przykład, jeśli Twoja szafa stoi po jednej stronie okna, ważne jest zwrócenie uwagi, na to, aby panele były otwierane z drugiej strony i nie zderzały się z szafą.

Kolejną różnicą jest to, że okiennice są bez wątpienia trwalsze niż żaluzje. Okiennice produkuje się z mocnych, drewnianych materiałów. Podczas gdy żaluzje są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego, tkaniny lub gorszego jakościowo drewna. To sprawia, że ich trwałość jest znacznie mniejsza. Ponadto nie chronią dywanu i mebli przed blaknięciem po długiej ekspozycji na ostre promieniowanie UV. Natomiast okiennice spełniają ten warunek. Jednak żaluzje nie wymagają regularnej konserwacji, w przeciwieństwie do drewnianych okiennic.

budowa

Okiennice mogą kosztować więcej niż żaluzje, lecz ich jakość idzie w parze z ceną. Tak więc, jeśli stawiasz na wytrzymały materiał i solidne wykonanie, to okiennice są dla Ciebie. Dodatkowo, jeśli myślisz o sprzedaży domu w przyszłości, to okiennice są dobrą inwestycją. Nie tylko estetycznie wyglądają, ale również podnoszą wartość Twojego domu. Istnieje wiele zalet okiennic i można wymieniać ich mnóstwo, podkreślając, jak są wspaniałe, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie, a my mamy nadzieje, że pomogliśmy Ci podjąć właściwą decyzję.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon


Komentarze:

• Multi
Ja proponuję żaluzje. To bardzo wygodne rozwiązanie i dobrze komponuje się z wnętrzem pokoju.