budownictwo i projektowanie na piątkę!
budownictwo i projektowanie na piątkę!
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Typy schodów

autor: Bielawa

Dostępne są różne typy klatek schodowych, zarówno do celów mieszkalnych, jak i komercyjnych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Jeśli myślisz o zainstalowaniu nowych schodów w domu lub firmie, ważne jest, abyś zrozumiał, jaki typ najlepiej pasuje do Twojej przestrzeni i preferencji.

schody drewniane

Schody proste

Zalety: Schody proste uważane są za najbardziej "typowe" schody. Wykorzystuje je wiele domów i firm. Schody proste są niezwykle łatwe w montażu. Schody te muszą być połączone tylko na górze i na dole, aby nie wymagały pośrednich konstrukcji nośnych, co również ułatwia budowę. Przez prostą formą sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach. Schody te mogą być również bardziej przezroczyste przy użyciu cieńszych stopni, otwartych taśm nośnych lub metalowych podłużnic. Poręcze można również łatwo zamontować na prostych klatkach schodowych.

Wady: Schody proste zajmują dużo miejsca, zwłaszcza w domu, i trzeba wziąć to koniecznie pod uwagę, jeśli myślisz o ich instalacji. Potrzebujesz również dość wysokich sufitów i długiej, otwartej przestrzeni, aby bez problemów zmieścić je w swoim domu. Te schody są rzadko spotykane w domach mieszkalnych z powodu przestrzeni, jakiej wymagają.

Schody w kształcie litery L

Zalety: Schody te wizualnie są bardzo ciekawe. Schody w kształcie litery L można łatwo schować w ścianę, eliminując zajmowaną przez nie przestrzeń. W niektórych przypadkach mogą one również pomóc w ograniczeniu hałasu, który dobiega z jednego piętra na drugie. Typ ten uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych, drugie w kolejności są natomiast schody zabiegowe. Wszystko dzięki podeście, który znajduje się na ich środku, hamuje on dalsze upadanie ze schodów.

Wady: Schody te mogą być stosunkowo trudne do zainstalowania i wymagają przyzwoitego wsparcia z powodu. Poręcze do tego typu klatek schodowych też nieco ciężej znaleźć i dopasować, wymaga to wcześniejszego zaplanowania.

Schody w kształcie litery U

Zalety: Schody te łatwiej dopasowuje się do planów architektonicznych i są powszechnie spotykane w domach mieszkalnych. Ponadto oferują one ciekawe rozwiązania

Wady: Schody w kształcie litery U są trudne do zbudowania i wymagają dużo dodatkowego wsparcia.

Schody zabiegowe

Zalety: Schody zabiegowe wymagają znacznie mniej miejsca w porównaniu do wielu innych typów klatek schodowych, co jest zaletą, zwłaszcza jeśli mają być zamontowane w domu. Zapewniają one również duży efekt wizualny. Co więcej, zapewniają płynne, gładkie dla oka przejścia. Schody zabiegowe są szczególnie popularne w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Są zarówno kompaktowe, jak i atrakcyjne, co czyni je odpowiednimi do niemal każdego wnętrza. Schody zabiegowe są również dużo bardziej bezpieczne niż schody proste.

Wady: Wymagają wsparcia w punkcie centralnym oraz trudno znaleźć do nich poręcz, która będzie miała taki sam kształt.


Źródła:
 http://schody5.pl/ - Wycena, produkcja i montaż schodów
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon