budownictwo i projektowanie na piątkę!
budownictwo i projektowanie na piątkę!
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Elewacje wentylowane

autor: Bielawa

Elewacje wentylowane są doskonałym sposobem na zapewnienie estetycznego i nowoczesnego przykrycia wszelkiego rodzaju budynkom. Porcelanowa powierzchnia jest zakotwiczona do ściany budynku dzięki aluminiowej konstrukcji i mechanicznym urządzeniom kotwiącym. Pomiędzy tymi dwoma powierzchniami powstaje w ten sposób szczelina wentylacyjna, powietrze w komorze jest przemieszczane przez konwekcję, generując efekt mikrowentylacji, który umożliwia oddychanie ścian budynku.

elewacja

System fasad wentylowanych składa się z:

  • Ściany nośnej
  • Warstwy izolacyjnej zakotwiczonej lub rozpylonej na podporę
  • Warstwy okładziny połączonej z budynkiem za pomocą konstrukcji zakotwiczonej, w większości przypadków wykonanej z aluminium.

Pomiędzy materiałem izolacyjnym a końcową okładziną zewnętrzną znajduje się komora powietrzna, która tworzy naturalną wentylację dzięki tzw. efektowi kominowemu, utrzymując w ten sposób materiał izolacyjny w stanie suchym i osiągając znaczną oszczędność w zużyciu energii.

Instalacja odpowiedniej warstwy izolacyjnej eliminuje mostki termiczne, zmniejsza rozproszenie ciepła w zimie i akumulację ciepła w lecie, a wszystko to z korzyścią dla oszczędności energii i komfortu mieszkańców lub osób przebywających w budynku.

Poza tym elewacje wentylowane niosą wiele korzyści. Poznaj niektóre z nich:

Oszczędność energii:

Wentylowana elewacja zapewnia izolację akustyczną, niską dyspersję ciepła w okresach zimowych i niską absorpcję ciepła w gorących miesiącach. Dzięki temu możesz skutecznie zaoszczędzić na rachunkach.

Zdrowsze środowisko:

Fasada tego typu zapobiega powstawaniu mostków cieplnych, sprzyja rozpraszaniu wilgoci w budynku i gwarantuje doskonałą izolację akustyczną.

Niezmienione parametry techniczne i estetyczne

Kolory płyt pozostają niezmienione w czasie, a powierzchnie nie wchłaniają kurzu i brudu.

Ochrona przed wodą:

Wentylowana fasada zapobiega przedostawaniu się wody deszczowej i lodu do ścian, zmniejszając w ten sposób gnicie i związane z tym koszty utrzymania.

Idealny do prac renowacyjnych:

Elewacja może być nakładana na istniejący tynk bez konieczności wykonywania prac renowacyjnych.

Elewacje wentylowane są systemem konstrukcyjnym, który stał się bardzo popularny wśród architektów i wykonawców, głównie ze względu na ich wysoką jakość, możliwości estetyczne oraz liczne zalety w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej. Uważa się, że jest to najbardziej efektywny system do rozwiązywania ogólnych problemów związanych z izolacją w budynkach, eliminujący mostki termiczne i problemy związane z kondensacją.


Źródła:
 http://nowoczesneelewacje.com/oferta/elewacje-wentylowane/ - Sprzedaż kasetonów prefabrykowanych
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon