budownictwo i projektowanie na piątkę!
budownictwo i projektowanie na piątkę!
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Budowa domów kanadyjskich - wady i zalety

autor: Bielawa

Budowa domu wiąże się z podejmowaniem wielu, trudnych decyzji. Jednak priorytetem powinno być znalezienie takiego typu domu, który w największym stopniu będzie spełniał wymagania i potrzeby jego wszystkich przyszłych mieszkańców. Obecnie dużą popularnością cieszy się budowa domów kanadyjskich, które są podobne do budynków z bali. Zasadniczą różnicą między nimi, jest wygląd głównych materiałów, czyli drewna, które w przypadku domów kanadyjskich jest kwadratowe, a bale są okrągłe i mają bardziej naturalny oraz rustykalny charakter.

Czy warto wybrać dom kanadyjski? Wszystko zależy od naszych upodobań i preferencji. Poniżej przedstawione wady i zalety takich konstrukcji mogą okazać się pomocne w podjęciu decyzji.

dom drewniany


Zalety budowy domów kanadyjskich:

  • Otwarte wnętrze

W ciągu ostatnich lat popularna stała się koncepcja otwartych wnętrz. Dzięki rozbudowanym kuchniom możemy mieć widok na inne, wspólne obszary mieszkalne w całym domu. Wytrzymałość drewna pozwala na mniejszą ilość ścian nośnych, naturalnie tworząc otwarty plan. Ten rodzaj konstrukcji jest używany od stuleci, zwłaszcza w starszych kościołach, ze względu na jego solidność, trwałość oraz piękno. Ograniczona liczba ścian nośnych w konstrukcjach szkieletowych drewnianych pozwala także na większą elastyczność i zmiany w planie piętra.

  • Przyjazne dla środowiska

W konwencjonalnych domach drewno jest wycinane w lesie, wywożone do zakładu, przycinane na wymiar, wysyłane do dystrybutora, a następnie do lokalnego sklepu z materiałami budowlanymi, a po dotarciu na miejsce pracy zostaje ponownie przycięte. Drewno stosowane w domach kanadyjskich przechodzi znacznie krótszą drogę. Na miejscu belki są dopasowywane do rozmiaru, a następnie wprowadzane są pewne poprawki przy minimalnym marnotrawstwie. Dzięki czemu nie wytwarza się dużo odpadów. Ponadto tendencja do wykorzystywania mniejszej ilości drewna i zrównoważonych materiałów przy budowie domów kanadyjskich pozwala na zmniejszenie śladu węglowego. Badania wykazały również, że mieszkanie w domach składających się głównie z drewna oferuje fizyczne i psychiczne korzyści zdrowotne.

  • Estetyka

Czyste piękno i siła idealnie ułożonego drewna dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a jednocześnie dodają charakteru i designu, który jest unikalny dla każdej konstrukcji.

Wady budowy domów kanadyjskich

Jak w przypadku każdego typu konstrukcji, istnieją oczywiście wady budowy domu z drewna:

  • Podatność na szkodniki

Drewno jest bardzo podatne na ataki termitów, korników i mrówek. Jednak prawidłowa pielęgnacja domu pozwoli uniknąć długotrwałych uszkodzeń i napraw.

  • Podatność na siły natury

Drewniane elementy domów szybciej ulegają uszkodzeniom, przez siły natury takie jak słońce, ogień, czy wodę. Aby tego uniknąć, należy się odpowiednio zabezpieczyć, np. montując na zewnątrz (jako poszycie całego szkieletu) budynku płyty włóknocementowe. Ważne jest także, aby w pobliżu domu nie znajdowały się krzewy i drzewa, które tylko podnoszą ryzyko zagrożenia pożarem.

  • Obkurczanie

Ponieważ drewno może naturalnie wchłaniać wodę, jeśli drewniana rama domu nie jest odpowiednio uszczelniona lub wykończona, na skutek czego może pęcznieć, kurczyć się lub przesuwać wraz ze zmianami w absorpcji wody w całym domu. Dlatego tak ważne jest, aby budową domów kanadyjskich zajmowali się profesjonaliści, którzy stosuje odpowiednie środki ostrożności, zapobiegające wszelkim zmianom w strukturze budynku.Źródła:
 https://markbudbp.pl/ -
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon